Dzień Schlingensiefa

W piątek w Szajna Galerii odbył się panel dyskusyjny Christoph Schlingensief – Poszerzanie pola sztuki, prowadzony przez Annę Różę Burzyńską. Teatrolodzy i krytycy sztuki z różnych zakątków Polski opowiadali o filmach, spektaklach, performansach i happeningach artysty.

Karolina Majewska-Güde w swoim referacie mówiła o inspiracjach Schlingensiefa – m.in. grupa Fluxus, czy artysta Joseph Beuys. Wpływ tych twórców daje się zauważyć nie tylko w formalnej warstwie jego działalności (np. intermedialność, akcjonizm, prowokacyjność), ale też w  tematyce jego sztuki. Jego spektakle to teatr zaangażowany i angażujący. Reżyser, wrażliwy na społeczne nierówności i wykluczenia, starał się pobudzić widza do krytycznego myślenia, zajęcia stanowiska w określonej sprawie, a nawet podjęcia konkretnych działań. Stąd też prelegentka wolała mówić nie o poszerzaniu pola sztuki, ale o  poszerzaniu pola działania sztuki.

Joanna Ostrowska w swoim wystąpieniu podkreślała istotę wpływów historycznych i narodowych na filmy i programy Schlingensiefa. Echa zbrodni nazizmu najwyraźniej odbijają się w filmach, choćby 100 lat Adolfa Hitlera – ostatnie godziny w bunkrze Führera (1989) – jednak również w pewnych strukturach, czy schematach można znaleźć wojenne reminiscencje. Posługując się teorią sadiconazisty Marcusa Stitleggera, krytyczka pokazuje jak Schlingensief grał przyzwyczajeniami odbiorców do prezentacji wojennych obrazów – niepełnosprawny człowiek na wózku inwalidzkim w mundurze Wehrmachtu, czy, mniej uświadomiony, lęk przed przekraczaniem progów w czołówce Freakstar 3000.

W kolejnym wystąpieniu Renata Derejczyk skupiła się na akcjach interwencyjnych Schlingensiefa. Autorka opisywała przebieg spektaklu Rocky Dutsche ’68, akcji Siedem dni alarmu dla Niemiec oraz Proszę, kochajcie Austrię. Zaangażowanych do projektów bezdomnych, czy ludzi szukających azylu, Schlingensief nie potraktował instrumentalnie, ale starał się wziąć za nich odpowiedzialność. Derejczyk podkreślała też napięcie między rzeczywistością sceniczną, a rzeczywistością poza artystyczną – twierdząc, że oba porządki stają się sobie równorzędne.

Joanna Puzyna-Chojka przybliżyła ideę animatografu. Opisując inscenizacje Parsifala, z którego wzięła się idea, by „Czas stał się przestrzenią, a przestrzeń czasem”, prelegentka przeszła do omówienia kolejnych edycji animatografu, którego najważniejszą częścią jest obracająca się scena i dlatego bywał przez jej twórców nazywany „obracającą się maszyną życia” (anima – życie). Autorka zestawiła instalację z teorią kłącza Deleuza i Guattariego – animatograf, jako model świata o ryzomatycznym charakterze, gdzie znaczenia tworzy widz.

Annę Różę Burzyńską zainteresowała szczególnie kwestia odbioru dzieł Schlingensiefa, które dotyczą jego własnego cierpienia i umierania.na różne sposoby mówienia o chorobie, zmienność postaw Schlingensiefa wobec niej –wahanie między akceptacją a buntem. Zwraca również uwagę na reakcje odbiorców – jedni mówili o odwadze artysty, inni o ekshibicjonizmie i niemoralności performowania cierpienia.

Panel zamykał Jarosław Wójtowicz. Tematem jego wystąpienia były dwa projekty związane z Afryką: niemiecki pawilon na Biennale w Wenecji, pokazujący relacje europejsko-afrykańskie za pomocą formuły centrum odnowy biologicznej i wioska operowa w Wagadugu. Niezrealizowany pomysł, by do serca Afryki sprzenieść specyficznie europejski rodzaj sztuki – operę – wydawać się może kolonizacyjnym gestem, jednak Schlingensiefowi zależało, żeby mieszkańcy Wagadugu sami zaadaptowali dla siebie tę przestrzeń i formę.

Po dyskusji panelowej Joanna Puzyna-Chojka otworzyła wernisaż wystawy Teatr totalny Christopha Schlingensiefa. Zdjęcia, filmy i rejestracje spektakli oraz akcji interwencyjnych świetnie uzupełniają wizualnie referaty prelegentów – niemal o wszystkich wydarzeniach, których zapis można zobaczyć na wystawie wspominali mówcy. Bogate i ciekawe teksty, które uzupełniają wizualną sferę ekspozycji, stanowią dobry kontekst  i skondensowany przewodnik po twórczości niemieckiego artysty, dzięki czemu nawet ci, którzy o Schlingensiefie nigdy nie słyszeli wyjdą z galerii usatysfakcjonowani.

Zwieńczeniem dnia były dwa wydarzenia. Pierwsze, to poświęcony Schlingensiefowi performans artystki wizualnej Magdaleny Mellin, tancerza i choreografa Piotra Stanka oraz muzyka Tomasza Sroczyńskiego A Tobie drzazgę, w którym twórcy chcieli nawiązać do doświadczenia cierpienia i choroby przenikających sferę sztuki. Ostatnim punktem w programie drugiego dnia festiwalu był teatralny maraton, na którym zobaczyć można było nagrania Kościoła strachu, Via Intolleranza II i Freakstars 3000.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s