Porannie do kawy, czyli na co zapraszają Młodzi Krytycy w ostatni dzień Festiwalu.

Choć nadal trudno nam w to uwierzyć, dziś przypada ostatni dzień II Festiwalu Nowego Teatru. Bynajmniej nie oznacza to jednak mniejszej ilości teatralnych wrażeń. Przed nami bowiem kolejna odsłona sekcji KINOTEATR, w ramach której zaprezentowana zostanie telewizyjna rejestracja spektaklu Koń, kobieta, kanarek, reżyserowanego przez Remigiusza Brzyka z Teatru Zagłębie w Sosnowcu. Przedstawienie nawiązujące do wydanego w latach pięćdziesiątych zakazu pracy dla kobiet, koni i kanarków (stąd intrygująco brzmiący tytuł) opowiadać będzie historię patriarchalnej rodziny, stającej nagle przed problemem niechcianej ciąży. Pojawią się u Brzyka wątki przemocy wobec kobiet, oraz ich prawa decydowania o własnym ciele. Chwalone przez wielu krytyków przedstawienie z Zagłębia bierze udział w 21 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Z kolei wieczorem, w ramach Multimedia Szajna Festiwal, będziemy mieli szansę obejrzeć dyplom aktorski PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu pt. Lew na ulicy. Spektakl, reżyserowany przez Cezarego Ibera, powstały na kanwie tekstu Judith Thompson, ukazywać będzie historię poszczególnych bohaterów, z których każdy ma coś do ukrycia. Przedstawione zostaną nam mroczne sekrety, powiązane z rodzącym się konfliktem interesów i wartości. „Czy można w jakiś sposób usprawiedliwiać morderców” – zapytają ze sceny twórcy. Wrocławskie przedstawienie, wieńczące naukę młodych aktorów, powstało w ramach Programu Integracyjnego Uczelni Artystycznych.

Po spektaklu odbędzie się zaś to, na co z pewnością wszyscy czekamy. Ogrom emocji i wrażeń zapewni nam wieczorne rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu – rozdane zostaną nagrody dla najlepszych twórców, w tym oczywiście ta najważniejsza, wyróżniająca najlepsze przedstawienie rzeszowskiej imprezy. Przypomnijmy, że o miejsce na podium ubiegać się będzie dziewięć następujących tytułów: Kurka wodna – katastrofa jest coraz bliżej, Afryka, Aktorzy żydowscy, Grażyna, nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!, Klęski w dziejach miasta, Podróż zimowa, Karskiego historia nieprawdziwa, oraz Portret damy. Zamiast jednak podsycać kuluarowe rozmowy na temat potencjalnych zwycięzców, zapraszamy na naszą własną „mini galę”. Dzisiejszego popołudnia przyznamy nagrody artystom, którzy zwrócili naszą szczególną uwagę. Wszystkim i każdemu z osobna życzymy powodzenia!

A tymczasem mówimy do zobaczenia. Spotykamy się jak zwykle w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Forum Młodych Krytyków

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s